Co to jest i jakie są tego konsekwencje?
Nurkowanie jest coraz bardziej popularną aktywnością którą podejmują osoby w każdym wieku. Wraz z nabywaniem nowych umiejętności nurek konfiguruje sprzęt w oparciu o doświadczenia instruktorów, a wraz z nabywaniem stażu nurkowego o własne. Proces kompletowania i dobierania do swoich potrzeb sprzętu jest jednym z bardziej zajmujących czynności w życiu każdego nurkującego. Na pierwszym planie w katalogu sprzętu znajduje się automat oddechowy zapewniający możliwość oddychania pod wodą. We współcześnie używanych automatach nurkowych redukcja ciśnienia odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap to obniżenie ciśnienia z wysokiego do wartości stałego nadciśnienia względem ciśnienia otoczenia – za to odpowiada pierwszy stopień, który mocowany jest do zaworu w butli. Kolejny etap to redukcja ciśnienia do ciśnienia otoczenia przy pomocy drugiego stopnia. Drugi stopień automatu zakończony jest ustnikiem, trzymanym podczas nurkowania w ustach.Wybór ustnika na ogół jest czynnością drugoplanową w stosunku do wyboru automatu oddechowego. Używanie ustnika podczas oddychania pod wodą jest czynnością odruchową i specyficzną osobniczo. Natomiast sposób trzymania standardowego ustnika przez nurków jest uzależniony od kilku czynników – w tym doświadczenia nurkowego oraz nawyków.
Użytkowanie ustnika podczas nurkowania wpływa na codzienne funkcjonowanie układu stomatognatycznego (US).Układ ten tworzą min.zęby, kości szczęki i żuchwa, stawy skroniowo- żuchwowe, mięśnie żucia, mięśnie mimiczne, język, gruczoły ślinowe oraz odcinek szyjny kręgosłupa. Do jego podstawowych funkcji należy żucie, połykanie, mowa i oddychanie. Medycyna nurkowa donosi o tzw. zespole ust nurka(ang. Diver Mouths Syndrome -DMS). Do jego objawów zaliczamy np. barodontalgie (ból zęba na zmianę ciśnienia), zaburzenia skroniowo – żuchwowe, złamania częściowe lub całkowite zębów, uszkodzenia dziąseł, suchość w ustach. Czynnikami ryzyka tego zespołu podczas nurkowania mogą być m.in. sposób ustawienia głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, wydłużone okresy izometrycznego skurczu mięśni żucia i szyi (szczególnie u początkujących nurków), zagryzanie ustnika z żuchwą wysuniętą do przodu, niska temperatura wody, grubość i sztywność kaptura. Badacze w doniesieniach naukowych wskazują również, że używanie ustnika może powodować miejscowe stany zapalne, prowadzące do zablokowania trąbki Eustachiusza, dysfunkcji błędnika i związanych z tym zaburzeń przedsionkowych, takich jak zawroty głowy i dezorientacja.
Powyższe dolegliwości mogą mieć związek z konstrukcją ustnika oraz z jego nieprawidłowym dobraniem. Bezwzględnie powinny one być sygnałem dla nurka do zbadania ich przyczyn.
Bagatelizowanie problemów zdrowotnych wynikających z zespołu ust nurka może doprowadzić do nasilania się patologicznych objawów (Ryc.1). Mogą to być min. zaburzenia ustawienia zębów (zęby szczęki nie pasują do zębów żuchwy), bólami stawów skroniowo-żuchwowych z towarzyszącymi trzaskami i przeskakiwaniami, ograniczeniem ruchomości żuchwy, bólem twarzy, wzmożonym napięciem mięśni żucia, szczękościskiem, bruksizmem (zaciskanie i zgrzytanie zębów), szumami usznymi i wrażeniem zatkanego ucha, bólami odcinka szyjnego kręgosłupa.
Znacząca rolę w powstaniu zespołu ust nurka a w dalszej kolejności dysfunkcji US odgrywa czynnik psychiczny manifestujący się np. zaciskaniem i zgrzytaniem zębami, przygryzaniem warg, ogryzaniem paznokci i nagryzaniem przedmiotów.
Kluczowe znaczenie w leczeniu zespołu ust nurka i dysfunkcji układu stomatognatycznego ma odpowiednie wielokierunkowe działanie. W jego skład wchodzi:
1. Konsultacja u lekarza stomatologa specjalizującego się w zaburzeniach układu stomatognatycznego np. protetyka.
2. Konsultacja u fizjoterapeuty stomatologicznego.
3. Farmakoterapia.
3. Leczenie stomatologiczne + fizjoterapia.
4. Szynoterapia.
5. Psychoterapia.
Reasumując, wybór ustnika nie powinien być przypadkowy. Nurek, wybierając swój sprzęt, powinien przeprowadzić próbę kilku ustników, aby znaleźć model z najmniejszym prawdopodobieństwem spowodowania dolegliwości.Każda próba ustnika powinna obejmować okres użytkowania nie krótszy niż 15 minut, z okresem odpoczynku o podobnym czasie przed oceną następnego ustnika.Należy również bardzo ostrożnie rozważać dobieranie tzw. termoplastycznych ustników bez wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem, który wykluczy zaburzenia w obrębie US. Zadaniem medycyny nurkowej jest m.in. profilaktyka chorób związanych z nurkowaniem oraz poprawa bezpieczeństwa i komfortu nurkowania. Ponieważ liczba płetwonurków będzie nadal wzrastać należy promować nurkowanie bez barier – również zdrowotnych.
Używanie ustnika i związek między jego budową a różnorodnymi dolegliwościami występującymi u nurków jest tematem badań naukowych m.in. autorek tego artykułu.
Dr Ewelina Żyżniewska-Banaszak
Dr Magdalena Gębska
PS Dr Ewelina Żyżniewska – Banaszak i dr Magdalena Gębska z Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu Kliniki Ortopedii i Traumatologii PUM zapraszają nurków do udziału w badaniu dotyczącym zaburzeń układu ruchu i narządu żucia. Chcemy zbadać jakie dolegliwości (bóle głowy, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, bóle szyi, bóle kręgosłupa i inne) towarzyszą nurkom. Badanie jest nieodpłatne, czas badania ok. 45 – 60 minut. Każda badana osoba uzyska poradę fizjoterapeutyczną. Badanie będzie przeprowadzone po telefonicznym ustaleniu terminu. Prosimy o zabranie na badanie własnego automatu oddechowego i komputera nurkowego.
Nr telefonu 603878744.
- Balestra C., Nammour S., Germonpré P., Snoeck T. Scuba Diving can induce temporomandibular joint stress leading to headache. Wnioski z 25 dorocznejkonferencji EUBS. Izrael 28 sierpnia – 2 września, 1999.
- Salem W., Snoeck T., Nammour S., Balestra C., Germonpre P., Marroni A., Cali Corleo R. Finite elements of temporomandibular joint stress; useful tool for divers. Undersea Hyperb Med 28, 45 152.
- Balestra C., Germonpré P., Marroni A., Snoeck T. Scuba Diving can induce stress of the temporomandibular joint leading to headache. Br. J. Sports Med. 2004; 38:102-104.
- Ingervall B., Warfvinge J. Activity of oro-facial musculature during use of mouthpiece for diving. J Oral Rehabil 1978;5:269–77.
- Toshiaki H.,Takahiro O., Yoshinobu M. Influence of wearing a scuba diving mouthpiece on the stomatognathic system – considerations for mouthpiece design First published: 20 October 2015 https://doi.org/10.1111/edt.12239