Dobór sprzętu na początku przygody…

Dobór sprzętu nurkowego…

Jest wielu producentów i modeli, że jest się ciężko w tym wszystkim połapać i wybrać coś odpowiedniego. Człowiek ma mętlik w głowie jak słyszy, że każdy sprzęt jest najlepszy. Kierować się ceną, opinią innych, czy samemu zdecydować? Praktycznie każdy na początkowym etapie się z tym spotyka. Nawet doświadczeni nurkowie miewają ten sam problem, ponieważ to co dla jednego jest odpowiednie, nie musi sprawdzać się u kogoś innego.

Demo day’s co to takiego?

Niektóre centra nurkowe organizują pokazy sprzętu. Warto śledzić ich stronę, bo może się okazać, że będą mieli sprzęt do przetestowania, który Ciebie interesuje. Innym rozwiązaniem jest spytać na bazie nurkowej czy nie posiadają takiego sprzętu i wypożyczyć sobie na jednego nurka.

Kiedy kupić sprzęt?

Zdecydowanie odradzamy kompletowanie sprzętu przed rozpoczęciem kursu nurkowego lub po pierwszych nurkowaniach na kursie. Na kursie podstawowym sprzęt jest dla Ciebie zapewniony, więc po prostu z niego korzystaj. Na myślenie o sprzęcie przyjdzie jeszcze czas pod koniec kursu, albo po nim. Twój instruktor pomoże ci dobrać sprzęt oraz wyjaśni różnice dzięki czemu razem wybierzecie optymalne rozwiązanie.

Sprzęt „szyty na miarę”?

W końcowym etapie kursu OWD lub po nim należy zadać sobie pytanie „co chcę robić dalej?”

Ze względu na komfort oraz bezpieczeństwo zalecamy zakup sprzętu „na miarę” oraz poprawiającego nasze bezpieczeństwo. W związku z czym zakupy warto rozpocząć od kupna komputera nurkowego i skafandra. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy nurkowanie będzie dla nas sezonowym hobby, z którego będziemy korzystać w czasie urlopu, w ciepłych wodach lub z sezonie letnim w Polsce. Jeśli tak w zupełności wystarczy nam pianka.

Natomiast przy założeniu, że będzie to hobby całoroczne, należałoby rozważyć zrobienie kursu suchego skafandra oraz zaopatrzyć się w niego. Niestety jest to spory wydatek, ale nie na każdej bazie lub w centrum nurkowym znajdziesz skafander pasujący na Ciebie. Może się okazać, że jest za mały albo za duży. Zakup własnego skafandra znacząco poprawi komfort nurkowania, a co za tym idzie Twoje bezpieczeństwo.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest komputer nurkowy. Pozwoli Ci dokładnie zaplanować nurkowania, kontrolować czas bezdekompresyjny, dopilnować przystanków bezpieczeństwa i wiele innych bardzo istotnych elementów wpływających na to, że jesteśmy bezpieczni pod wodą. Pamiętaj, że automat, butlę czy worek wypornościowy wypożyczysz zawsze w centrum lub bazie nurkowej.

Jeśli masz jakieś pytania napisz lub zadzwoń postaramy się pomóc.